Results 1 to 7 of 7

Thread: 2008 U.S. Olympic Team Trials Qualifiers (as of April 7, 2008)

Threaded View

  1. #1

    Information 2008 U.S. Olympic Team Trials Qualifiers (as of April 7, 2008)

    2008 U.S. Olympic Team Trials Qualifiers (as of April 7, 2008)

    USA Wrestling
    04/07/2008

    2008 U.S. OLYMPIC TEAM TRIALS QUALIFIERS IN GRECO-ROMAN

    55 kg/121 pounds
    U.S. Nationals Champion –
    U.S. Nationals, second place –
    U.S. Nationals, third place –
    U.S. Nationals, fourth place –
    U.S. Nationals, fifth place –
    U.S. Nationals, sixth place –
    U.S. Nationals, seventh place –
    University Nationals Champion –
    Armed Forces Champion – Jermaine Hodge, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
    Northwest Regional Trials Champion – Anthony Brooker, Philadelphia, Pa. (U.S. Air Force)
    Northeast Regional Trials Champion – Miguel Pena, Camp Lejeune, N.C. (U.S. Marines)
    Northern Plains Trials Champion –
    Rocky Mountain Trials Champion –
    Past U.S. World Team member – Lindsey Durlacher, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
    Past U.S. Olympic Team member –

    60 kg/132 pounds
    U.S. Nationals Champion –
    U.S. Nationals, second place –
    U.S. Nationals, third place –
    U.S. Nationals, fourth place –
    U.S. Nationals, fifth place –
    U.S. Nationals, sixth place –
    U.S. Nationals, seventh place –
    University Nationals Champion –
    Armed Forces Champion - Donovan Depatto, Quantico, Va. (U.S. Marine Corps)
    Northwest Regional Trials Champion – Eric Stevenson, Newberg, Ore. (Newberg WC)
    Northeast Regional Trials Champion – Noah Blankenship, Bucyrus, Ohio (U.S. Marines)
    Northern Plains Trials Champion –
    Rocky Mountain Trials Champion –
    Past U.S. World Team member – Joe Betterman, Chicago, Ill. (New York AC/USOEC)
    Past U.S. Olympic Team member – Jim Gruenwald, Marquette, Mich. (Sunkist Kids)

    66 kg/145.5 pounds
    U.S. Nationals Champion –
    U.S. Nationals, second place –
    U.S. Nationals, third place –
    U.S. Nationals, fourth place –
    U.S. Nationals, fifth place –
    U.S. Nationals, sixth place –
    U.S. Nationals, seventh place –
    University Nationals Champion –
    Armed Forces Champion – Faruk Sahin, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
    Northwest Regional Trials Champion – Mike Ellsworth, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
    Northeast Regional Trials Champion – CC Fisher, Colorado Springs, Colo. (Unattached)
    Northern Plains Trials Champion –
    Rocky Mountain Trials Champion –
    Past U.S. World Team member – Harry Lester, Akron, Ohio (Gator WC/USOEC)
    Past U.S. Olympic Team member – Oscar Wood, Fountain, Colo. (U.S. Army)

    74 kg/163 pounds
    U.S. Nationals Champion –
    U.S. Nationals, second place –
    U.S. Nationals, third place –
    U.S. Nationals, fourth place –
    U.S. Nationals, fifth place –
    U.S. Nationals, sixth place –
    U.S. Nationals, seventh place –
    University Nationals Champion –
    Armed Forces Champion – Oscar Wood, Fountain, Colo. (U.S. Army)
    Northwest Regional Trials Champion – Brandon McNab, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
    Northeast Regional Trials Champion – Steven Forrest, Camp Lejeune, N.C. (U.S. Marines)
    Northern Plains Trials Champion –
    Rocky Mountain Trials Champion –
    Past U.S. World Team member – T.C. Dantzler, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
    Past U.S. World Team member – Keith Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
    Past U.S. Olympic Team member –

    84 kg/185 pounds
    U.S. Nationals Champion –
    U.S. Nationals, second place –
    U.S. Nationals, third place –
    U.S. Nationals, fourth place –
    U.S. Nationals, fifth place –
    U.S. Nationals, sixth place –
    U.S. Nationals, seventh place –
    University Nationals Champion –
    Armed Forces Champion – Aaron Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
    Northwest Regional Trials Champion – Brad Ahearn, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
    Northeast Regional Trials Champion – Jeremy Pederson, Sneads Ferry, N.C. (U.S. Marines)
    Northern Plains Trials Champion –
    Rocky Mountain Trials Champion –
    Past U.S. World Team member – Brad Vering, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
    Past U.S. World Team member – Jacob Clark, Top Sail Island, N.C. (Minnesota Storm)
    Past U.S. Olympic Team member –

    96 kg/211.5 pounds
    U.S. Nationals Champion -
    U.S. Nationals, second place –
    U.S. Nationals, third place -
    U.S. Nationals, fourth place –
    U.S. Nationals, fifth place –
    U.S. Nationals, sixth place -
    U.S. Nationals, seventh place –
    University Nationals Champion –
    Armed Forces Champion – Deon Hicks, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
    Northwest Regional Trials Champion – Justin Millard, Laceyville, Pa. (U.S. Air Force)
    Northeast Regional Trials Champion – John Lorenz, LaCrosse, Wis. (Unattached)
    Northern Plains Trials Champion –
    Rocky Mountain Trials Champion –
    Past U.S. World Team member – Justin Ruiz, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
    Past U.S. Olympic Team member -

    120 kg/264.5 pounds
    U.S. Nationals Champion -
    U.S. Nationals, second place –
    U.S. Nationals, third place -
    U.S. Nationals, fourth place –
    U.S. Nationals, fifth place –
    U.S. Nationals, sixth place -
    U.S. Nationals, seventh place –
    University Nationals Champion –
    Armed Forces Champion - David Arendt, Quantico, Va. (U.S. Marine Corps)
    Northwest Regional Trials Champion – David Spangler, Iowa City, Iowa (U.S. Air Force)
    Northeast Regional Trials Champion – Moises Hernandez, Top Sail, N.C. (U.S. Marines)
    Northern Plains Trials Champion –
    Rocky Mountain Trials Champion –
    Past U.S. World Team member – Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
    Past U.S. Olympic Team member -

    Note: Injured past World or Olympic Team members could be added as identified.

    2008 U.S. OLYMPIC TEAM TRIALS QUALIFIERS IN FREESTYLE

    55 kg/121 pounds
    U.S. Nationals Champion –
    U.S. Nationals, second place –
    U.S. Nationals, third place –
    U.S. Nationals, fourth place –
    U.S. Nationals, fifth place –
    U.S. Nationals, sixth place –
    U.S. Nationals, seventh place –
    University Nationals Champion –
    Northwest Regional Trials Champion – Grant Nakamura, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
    Northeast Regional Trials Champion – Brad Pataky, Clearfield, Pa. (New York AC)
    Northern Plains Trials Champion –
    Rocky Mountain Trials Champion –
    Past U.S. World Team member – Henry Cejudo, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
    Past U.S. World Team member – Eric Akin, Gardner, Kansas (Gator WC)
    Past U.S. Olympic Team member – Stephen Abas, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)

    60 kg/132 pounds
    U.S. Nationals Champion –
    U.S. Nationals, second place –
    U.S. Nationals, third place –
    U.S. Nationals, fourth place –
    U.S. Nationals, fifth place –
    U.S. Nationals, sixth place –
    U.S. Nationals, seventh place –
    University Nationals Champion –
    Northwest Regional Trials Champion – Stephen Abas, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
    Northeast Regional Trials Champion – Darrell Vasquez, Cambridge, Mass. (New York AC)
    Northern Plains Trials Champion –
    Rocky Mountain Trials Champion –
    Past U.S. World Team member – Mike Zadick, Solon, Iowa (Gator WC)
    Past U.S. World Team member – Michael Lightner, Norman, Okla. (Sunkist Kids)
    Past U.S. Olympic Team member –

    66 kg/145.5 pounds
    U.S. Nationals Champion –
    U.S. Nationals, second place –
    U.S. Nationals, third place –
    U.S. Nationals, fourth place –
    U.S. Nationals, fifth place –
    U.S. Nationals, sixth place –
    U.S. Nationals, seventh place –
    University Nationals Champion –
    Northwest Regional Trials Champion – Zack Esposito, Stillwater, Okla. (Gator WC)
    Northeast Regional Trials Champion – Jerrod Sanders, Raleigh, N.C. (unattached)
    Northern Plains Trials Champion –
    Rocky Mountain Trials Champion –
    Past U.S. Olympic Team member – Cary Kolat, Baltimore, Md. (Sunkist Kids)
    Past U.S. World Team member – Doug Schwab, Iowa City, Iowa (Gator WC)
    Past U.S. World Team member – Chris Bono, Ringgold, Ga. (Sunkist Kids)
    Past U.S. World Team member – Bill Zadick, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
    Past U.S. Olympic Team member –

    74 kg/163 pounds
    U.S. Nationals Champion –
    U.S. Nationals, second place –
    U.S. Nationals, third place –
    U.S. Nationals, fourth place –
    U.S. Nationals, fifth place –
    U.S. Nationals, sixth place –
    U.S. Nationals, seventh place –
    University Nationals Champion –
    Northwest Regional Trials Champion – Philip Simpson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
    Northeast Regional Trials Champion – Jesse Jantzen, Cambridge, Mass. (New York AC)
    Northern Plains Trials Champion –
    Rocky Mountain Trials Champion –
    Past U.S. World Team member – Donny Pritzlaff, Madison, Wis. (New York AC)
    Past U.S. Olympic Team member –

    84 kg/185 pounds
    U.S. Nationals Champion –
    U.S. Nationals, second place –
    U.S. Nationals, third place –
    U.S. Nationals, fourth place –
    U.S. Nationals, fifth place –
    U.S. Nationals, sixth place –
    U.S. Nationals, seventh place –
    University Nationals Champion –
    Northwest Regional Trials Champion – Chris Pendleton, Stillwater, Okla. (Gator WC)
    Northeast Regional Trials Champion – Bryce Hasseman, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
    Northern Plains Trials Champion –
    Rocky Mountain Trials Champion –
    Past U.S. World Team member – Mo Lawal, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
    Past U.S. World Team member – Andy Hrovat, Ann Arbor, Mich. (New York AC)
    Past U.S. Olympic Team member – Joe Williams, Belvidere, Ill. (Sunkist Kids)

    96 kg/211.5 pounds
    U.S. Nationals Champion –
    U.S. Nationals, second place –
    U.S. Nationals, third place –
    U.S. Nationals, fourth place –
    U.S. Nationals, fifth place –
    U.S. Nationals, sixth place –
    U.S. Nationals, seventh place –
    University Nationals Champion –
    Northwest Regional Trials Champion – Willie Parks, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
    Northeast Regional Trials Champion – Kyle Cerminara, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
    Northern Plains Trials Champion –
    Rocky Mountain Trials Champion –
    Past U.S. World Team member –
    Past U.S. Olympic Team member – Daniel Cormier, Stillwater, Okla. (Gator WC)

    120 kg/264.5 pounds
    U.S. Nationals Champion –
    U.S. Nationals, second place –
    U.S. Nationals, third place –
    U.S. Nationals, fourth place –
    U.S. Nationals, fifth place –
    U.S. Nationals, sixth place –
    U.S. Nationals, seventh place –
    University Nationals Champion –
    Northwest Regional Trials Champion – Daniel Cormier (Stillwater, Okla./Gator WC)
    Northeast Regional Trials Champion – Zachery Rey, Hopatcong, N.J. (LVAC)
    Northern Plains Trials Champion –
    Rocky Mountain Trials Champion –
    Past U.S. World Team member – Tommy Rowlands, Columbus, Ohio (Sunkist Kids)
    Past U.S. World Team member – Tolly Thompson, Cedar Falls, Iowa (Sunkist Kids)
    Past U.S. Olympic Team member –

    Note: Injured past World or Olympic Team members could be added as identified.

    2008 U.S. OLYMPIC TEAM TRIALS QUALIFIERS FOR WOMEN

    48 kg/105.5 pounds
    U.S. Nationals Champion –
    U.S. Nationals, second place –
    U.S. Nationals, third place –
    U.S. Nationals, fourth place –
    U.S. Nationals, fifth place –
    U.S. Nationals, sixth place –
    U.S. Nationals, seventh place –
    Women’s College Nationals Champion – Sadie Kaneda, Honolulu, Hawaii (USOEC/Northern Mich.)
    University Nationals finalist –
    University Nationals finalist –
    Northern Plains Regional Trials Champion –
    Past U.S. World Team member – Stephanie Murata, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
    Past U.S. World Team member – Mary Kelly, Gaffney, S.C. (New York AC)
    Past U.S. Olympic Team member – Patricia Miranda, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)

    55 kg/121 pounds
    U.S. Nationals Champion –
    U.S. Nationals, second place –
    U.S. Nationals, third place –
    U.S. Nationals, fourth place –
    U.S. Nationals, fifth place –
    U.S. Nationals, sixth place –
    U.S. Nationals, seventh place –
    Women’s College Nationals Champion – Sandy Do, San Diego, Calif. (Cumberlands)
    University Nationals finalist –
    University Nationals finalist –
    Northern Plains Regional Trials Champion –
    Past U.S. World Team member – Marcie Van Dusen, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
    Past U.S. World Team member – Jenny Wong, Gaffney, S.C. (Sunkist Kids)
    Past U.S. World Team member – Leigh Jaynes, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
    Past U.S. World Team member – Sally Roberts, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
    Past U.S. Olympic Team member –

    63 kg/138.75 pounds
    U.S. Nationals Champion –
    U.S. Nationals, second place –
    U.S. Nationals, third place –
    U.S. Nationals, fourth place –
    U.S. Nationals, fifth place –
    U.S. Nationals, sixth place –
    U.S. Nationals, seventh place –
    Women’s College Nationals Champion – Briana Conway, Jersey Shore, Pa. (Oklahoma City)
    University Nationals finalist –
    University Nationals finalist –
    Northern Plains Regional Trials Champion –
    Past U.S. World Team member – Tina George, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
    Past U.S. Olympic Team member – Sara McMann, Gaffney, S.C. (Sunkist Kids)

    72 kg/158.5 pounds
    U.S. Nationals Champion –
    U.S. Nationals, second place –
    U.S. Nationals, third place –
    U.S. Nationals, fourth place –
    U.S. Nationals, fifth place –
    U.S. Nationals, sixth place –
    U.S. Nationals, seventh place –
    Women’s College Nationals Champion – Melissa Simmons, Ridgefield, Wash. (Oklahoma City)
    University Nationals finalist –
    University Nationals finalist –
    Northern Plains Regional Trials Champion –
    Past U.S. World Team member – Katie Downing, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
    Past U.S. World Team member – Kristie Marano, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
    Past U.S. World Team member – Iris Smith, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
    Past U.S. Olympic Team member –

    NON-OLYMPIC WEIGHT CLASS QUALIFIERS (must compete at Olympic division at Olympic Team Trials)

    51 kg/112.25 pounds
    U.S. Nationals Champion -
    U.S. Nationals, second place -
    U.S. Nationals, third place -
    U.S. Nationals, fourth place -
    University Nationals Champion –
    Women’s College Nationals Champion – Jessica Medina, Pomona, Calif. (Cumberlands)

    59 kg/130 pounds
    U.S. Nationals Champion -
    U.S. Nationals, second place -
    U.S. Nationals, third place -
    U.S. Nationals, fourth place -
    University Nationals Champion –
    Women’s College Nationals Champion – Kelsey Campbell, Oregon City, Ore. (Arizona State)

    67 kg/147.5 pounds
    U.S. Nationals Champion -
    U.S. Nationals, second place -
    U.S. Nationals, third place -
    U.S. Nationals, fourth place -
    University Nationals Champion –
    Women’s College Nationals Champion – Amberlee Ebert, Reedsville, Wisc. (Missouri Valley)

    Note: Injured past World or Olympic Team members could be added as identified.

    ATHLETES MAY COMPETE IN A DIFFERENT WEIGHT CLASS THAN WHERE THEY QUALIFIED.
    Last edited by Schlottke; 04-08-2008 at 09:35 PM.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •