2011 U.S. NATIONALS SEEDS

55 kg/121 lbs.
1. Obe Blanc, Stillwater, Okla. (Gator WC)
2. Nick Simmons, Corvallis, Ore. (Sunkist Kids)
3. Sam Hazewinkel, Norman, Okla. (Sunkist Kids)
4. Troy Nickerson, Ithaca, N.Y. (New York AC)
5. Daniel Dennis, Iowa City, Iowa (New York AC)
6. Mark McKnight, Evanston, Ill. (Lehigh Valley AC)
7. Dan Mitcheff, Kent, Ohio (Gator WC)
8. Frank Perrelli, Hackettstown, N.J. (New York AC)
9. Michael Dunkum, Colorado Springs, Colo.

60 kg/132 lbs.
1. Shawn Bunch, Columbus, Ohio (Gator WC)
2. Mike Zadick, Solon, Iowa (Gator WC)
3. Reece Humphrey, Indianapolis, Ind. (New York AC)
4. Matt Valenti, Philadelphia, Pa. (Lehigh Valley AC)
5. Coleman Scott, Stillwater, Okla. (Gator WC)
6. Drew Headlee, Morgantown, W.Va. (Sunkist Kids)
7. Nick Fanthorpe, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
8. Derek Moore, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)

66 kg/145.5 lbs.
1. Brent Metcalf, Iowa City, Iowa (New York AC)
2. Josh Churella, Ann Arbor, Mich. (New York AC)
3. Joe Johnston, Columbia, Mo. (MWF)
4. Phillip Simpson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Kyle Ruschell, Madison, Wis. (New York AC)
6. Justin Pearch, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
7. Chase Pami, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
8. Teyon Ware, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
9. Todd Meneely, Omaha, Neb. (Maverick WC)
10. Angel Cejudo, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)

74 kg/163 lbs.
1. Trent Paulson, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
2. Dustin Schlatter, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
3. Ryan Morningstar, Iowa City, Iowa (New York AC)
4. Nick Marable, Columbia, Mo. (Unattached)
5. Jordan Burroughs, Lincoln, Neb. (Sunkist Kids)
6. Lloyd Rogers, Iowa City, Iowa (Hawkeye WC)
7. Moza Fay, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
8. Mike Poeta, Naperville, Ill. (Lehigh Valley AC)
9. Kirk White, Boise, Idaho (Bronco WC)
10. Matt Moley, Phoenixville, Pa. (Husky WC)

84 kg/185 lbs.
1. Jake Herbert, Chicago, Ill. (New York AC)
2. Keith Gavin, Pittsburgh, Pa. (Lehigh Valley AC)
3. Andy Hrovat, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
4. Raymond Jordan, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids)
5. Bryce Hasseman, Iowa City, Iowa (New York AC)
6. Max Askren, Hartland, Wis. (New York AC)
7. Tyrel Todd, San Luis Obispo, Calif. (New York AC)
8. Brandon Sinnott, College Park, Md. (Gator WC)
9. Terry Madden, New York, N.Y. (New York AC)
10. Doug Umbehauer, Shamong, N.J. (Nittany Lion WC)

96 kg/211.5 lbs.
1. Jake Varner, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
2. Wynn Michalak, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
3. David Zabriskie, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
4. Jack Jensen, Graham, N.C. (Gator WC)
5. Sonny Yohn, Alamosa, Colo. (Minnesota Storm)
6. Tyler Lehmann, Colorado Springs, Colo. (Minnesota Storm)
7. Dan Erekson, Boise, Idaho (Bronco Wrestling Club)
8. Dustin Kilgore, Berea, Ohio (Golden Pride Wrestling)
9. Brent Jones, Charlottesville, Va. (Cavalier WC)
10. De? Andre Nunn, Joliet, Ill. (Unattached)

120 kg/264.5 lbs.
1. Les Sigman, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
2. Tervel Dlagnev, Cedar Falls, Iowa (Sunkist Kids)
3. Dom Bradley, Blue Springs, Mo. (Sunkist Kids)
4. Tommy Rowlands, Columbus, Ohio (Sunkist Kids)
5. Steve Mocco, Bethlehem, Pa. (New York AC)
6. Aaron Anspach, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
7. Jarod Trice, Mount Pleasant, Mich. (Central Michigan RTC)
8. Ryan Tomei, Pittsburgh, Pa. (Pittsburgh WC)