For 2011 Asics USAW Folkstyle Nationals Results & Brackets and many other topics visit HSWrestling.net

With over 1,100 wrestlers entered in the Cadet and Junior Divisions at the Asics/USA Wrestling Folkstyle Nationals this weekend (April 1st & 2nd) at the UNI-Dome in Cedar Falls, Iowa, it was expected that the competition would be as deep as ever.

While the competition was deep, several wrestlers reclaimed positions atop the podium as the Junior Division wrapped up on Saturday afternoon.

Darshawn Sharp of Georgia, Freddie Rodriguez of Michigan, Nick Wanzek of Minnesota, Jahwon Akui of Illinois and Cody Krumwiede claimed championships for the second time in their careers.

Sharp had to best Hawaii?s Cassidy Oshiro in overtime to claim the championship at 112 pounds 6-4. Rodriguez won the championship at 119 pounds after finishing as a Triple Crown winner last year at the Junior level.

Rodriguez beat Sharp?s twin brother, Marshawn, in the finals 12-7. The match went back and forth before Rodriguez broke it open with three third-period takedowns.

Wanzek moved up from the Cadet Division, where he was previously a champion, to earn a major decision in finals over Colton Duhr of Kansas at 152 pounds.

Akui beat last year?s Cadet Folkstyle Champion and Cadet Freestyle champion Glenn Climmons of Georgia 7-4 at 171 pounds.

Krumwiede has been used to winning in Cedar Falls, something he?ll have to get used to after signing with host Northern Iowa. Krumwiede gave up the first takedown at heavyweight to Minnesota?s Isaac Eichmann, but dominated the rest of the way, picking up a 15-3 major decision.

Other notable winners included Austin Marsden?s fall over Michael Sojka at 215 pounds in an all-Illinois final.

Gage Harrah of Illinois won the championship at 189 pounds after finishing fourth at 285 pounds a year ago.

All the winners in each division have captured the first leg of the prestigious Triple Crown, which is awarded to winners of all three wrestling styles ? Folkstyle, Freestyle and Greco-Roman. The Freestyle & Greco-Roman championships will take place in Fargo in July.

By Jason Bryant USA Wrestling

Asics/USA Wrestling Folkstyle Nationals


Junior Finals 98- Nkosi Moody (Harvey Twisters, IL) DEC Mason Miller (Team Excel, IA) 10-5
105- Jarred Oftedahl (PINnacle, MN) FALL Aaron Kohlberg (Suburban Sprawl, IL) 3:59
112- Darshawn Sharp (South Georgia Athletic Club, GA) DEC Cassidy Oshiro (Grapplers, HI) 4-2, SV
119- Freddie Rodriguez (Grand Ledge, MI) DEC Marshawn Sharp (South Georgia A.C., GA) 12-7
125- Hunter Weber (Adv. School of Wrestling, WI) DEC Taner Trembley (Mankato Area, MN) 2-0
130- Joe Munos (PINnacle, MN) DEC Jarrod Trotter (Best Trained, TX) 6-4
135- John Meeks (Garrison Wrestling Systems, IA) MD Brodey Serres (Torrington, WY) 14-5
140- Kameron Hamley (Turtle Mountain, ND) DEC Jarod Donar (Adv. School of Wrestling, WI) 13-6
145- Shawn Hatlestad (Central, MN) DEC Chad Ryan (High Altitude WC, IA) 5-4
152- Nick Wanzek (Simley, MN) MDEC Colton Duhr (Brawlers WC, KS) 12-1
160- Alex Meyer (Southeast Polk, IA) DEC Kyle Begin (Anoka, MN) 9-5
171- Jahwon Akui (Outlaws, IL) DEC Glenn Climmons (Team Georgia, GA) 7-4
189- Gage Harrah (Izzy Style, IL) DEC Derek Nagel (Team Overtime, IL) 8-3.
215- Austin Marsden (Team Overtime, IL) FALL Michael Sojka (Attrition, IL) 3:12.
285- Cody Krumwiede (Waverly Area WC, IA) MDEC Isaac Eichmann (Hastings, MN) 15-3.


Asics/USA Wrestling Folkstyle Nationals


Cadet Finals 84- Jabari Moody (Harvey Twisters, IL) TF Walker Christiansen (X-Factor Elite, WI) 21-4
91- Gannon Volk (Apple Valley WC, MN) DEC Nolan Hellickson (Ubasa Wrestling Academy, IA) 5-2
98- Ronnie Bresser (Henley Mat Club, OR) MDEC Skyler Petry (PINnacle, MN) 11-2
105- Tommy Thorn (Hi-Flyers, MN) DEC Max Thomsen (DC Elite, IA) 9-4
112- Barlo McGhee (Outlaw Wrestling, IL) DEC Kyle Gliva (Simley, MN) 2-1
119- Colton Adams (Panhandle Xtreme, NE) DEC Mark Voss (Hi-Flyers, MN) 12-8
125- Anthony Gonzales (Holly Roughriders, MI) DEC Tanner Mills (PINnacle, MN) 7-1
130- Bo Nickal (Best Trained, TX) FALL Tommy Forte (Mishawaka WC, IN) 3:46
135- Chris Wilkes (Team St. Louis, MO) DEC Joseph Grable (Deer Park Ironman, WA) 12-6
140- Tagen Lambotte (East Kansas, KS) DEC Riley Hanson (Detroit Central Catholic, MI) 11-5
145- Austin Culton (Sycamore, IL) DEC Alex Hernandez (Bettendorf, IA) 7-5, SV
152- Andrew Garcia (Detroit Central Catholic, MI) MD Kayne MacCallum (Libertyville, IL) 15-4
160- Zachary Beard (Team Skillet, OK) DEC Robert Stevenson (Nomad Elite, IN) 7-4
171- Aaron Rothwell (Sheboygan North, WI) DEC Aero Amo (Cobbler Wrestling, SD) 7-5
189- Jordan Ellingwood (Martinez Elite, IL) FALL Matthew McClimens (Team Missouri, MO) 2:45
215- Brian Moran (WOW, MI) FALL Nathan Butler (Leavenworth County Spartans, KS) 2:47
285- Jake Scanlan (Johnston WC, IA) FALL Alex Lennartson (Victory School of Wrestling, WI) 5:18


*2011 USA Wrestling Folkstyle Nationals:* Results & Brackets