Winners in red

125

#1 Matt McDonough (Iowa) v. #9 Ryan Mango (Stanford)
#4 Jesse Delgado (Illinois) v. #5 Nic Bedelyon (Kent State)
#6 Frank Perrelli (Cornell) v. US Anthony Zanetta (Pittsburgh)
#2 Zach Sanders (Minnesota) v. #10 Nico Megaludis (Penn State)

133
#1 Jordan Oliver (Oklahoma State) v. #8 Zac Stevens (Michigan)
#4 BJ Futrell (Illinois) v. #5 Joe Colon (Northern Iowa)
#3 Tony Ramos (Iowa) v. #11 Steven Keith (Harvard)
#2 Logan Stieber (Ohio State) v. #10 Chris Dardanes (Minnesota)

141
#1 Kellen Russell (Michigan) v. #9 Nick Dardanes (Minnesota)
#4 Michael Mangrum (Oregon State) v. #5 Hunter Stieber (Ohio State)
#3 Montell Marion (Iowa) v. #6 Boris Novachkov (Cal Poly)
#2 Kendric Maple (Oklahoma) v. US Zach Neibert (Virginia Tech)

149
#1 Frank Molinaro (Penn State) v. #8 Eric Grajales (Michigan)
US Nick Lester (Oklahoma) v. US Justin Accordino (Hofstra)
#3 Cole Von Ohlen (Air Force) v. #6 Tyler Nauman (Pittsburgh)
#2 Jamal Parks (Oklahoma State) v. #7 Dylan Ness (Minnesota)

157
#1 Kyle Dake (Cornell) v. #8 Frank Hickman (Bloomsburg)
#5 Ganbayar Sanjaa (American) v. US Daniel Kolodzik (Princeton)
#3 Jason Welch (Northwestern) v. #11 James Green (Nebraska)
#2 Derek St. John (Iowa) v. #7 Dylan Alton (Penn State)

165
#1 David Taylor (Penn State) v. #8 Robert Kokesh (Nebraska)
#4 Bekzod Abdurakhmanov (Clarion) v. US PJ Gillespie (Hofstra)
#3 Andrew Sorenson (Iowa State) v. #11 Brandon Hatchett (Lehigh)
#2 Shane Onufer (Wyoming) v. #7 Josh Asper (Maryland)

174
#1 Ed Ruth (Penn State) v. #9 Nick Heflin (Ohio State)
#4 Logan Storley (Minnesota) v. #5 Ethen Lofthouse (Iowa)
#3 Nick Amuchastegui (Stanford) v. #6 Ryan DesRoches (Cal Poly)
#2 Chris Perry (Oklahoma State) v. #7 Jordan Blanton (Illinois)

184
#1 Joe LeBlanc (Wyoming) v. #9 Austin Trotman (Appalachian State)
#4 Steve Bosak (Cornell) v. #5 Kevin Steinhaus (Minnesota)
#3 Ben Bennett (Central Michigan) v. #6 Quentin Wright (Penn State)
#2 Robert Hamlin (Lehigh) v. #7 Josh Ihnen (Nebraska)

197
#1 Cam Simaz (Cornell) v. #9 Alfonso Hernandez (Wyoming)
#5 Cayle Byers (Oklahoma State) v. US James Nakashima (Nebraska)
#3 Matt Wilps (Pittsburgh) v. #6 Brent Haynes (Missouri)
#2 Chris Honeycutt (Edinboro) v. #10 Sonny Yohn (Minnesota)

285
#1 Ryan Flores (American) v. US Odie Delaney (The Citadel)
#4 Zach Rey (Lehigh) v. #5 Bobby Telford (Iowa)
#3 Clayton Jack (Oregon State) v. #6 Cameron Wade (Penn State)
#2 Tony Nelson (Minnesota) v. #10 Mike McMullan (Northwestern)

Semis:
Penn State-5
Cornell-4
Iowa-4
Lehigh-3
Minnesota-3
Oklahoma St-3
American-2
Ohio St-2
Pittsburgh-2
App State-1
Clarion-1
Edinboro-1
Hofstra-1
Illinois-1
Kent State-1
Maryland-1
Michigan-1
Northwestern-1
Oklahoma-1
Stanford-1

Seeds that lost

#1-1
#2-3
#3-3
#4-2