For 2012 Wrestling Tournaments – Results & Brackets: February 8th – February 12th and many other topics visit HSWrestling.net

This week HS Wrestling will be tracking a variety of events from around the nation.* Below you will find all of the coverage areas HSWrestling.Net will be providing access to throughout the weekend.* Depending upon the level of access we have to the event you may be able to watch live video, track results, or even interact with fans during the event!* For information on the event, scroll to the bottom of the tournament list.

Wrestling Tournaments & Events


February 8th, 2012

  • 2012 Region VI Tournament***** —–**** Salt Lake City, UT
  • 2012 Utah Region 7 Championships***** —–**** Saratoga Springs, UT
  • Region II Varsity Tournament***** —–**** Kearns, UT
  • Region V Tournament***** —–**** Smithfield, UT
  • 2012 Region IV Varsity Tournament***** —–**** Pleasant Grove, UT
  • 2012 Woodland JV Conference Tournament***** —–**** Pewaukee, WI
February 9th, 2012

February 10th, 2012

  • 12th Annual NC Elementary States***** —–**** Winston Salem , NC
  • 2012 Alabama 1A-4A Section 1***** —–**** Montgomery, AL
  • 2012 Alabama 1A-4A Section 2***** —–**** Dora, AL
  • 2012 Alabama 5A Section 1***** —–**** Tallassee, AL
  • 2012 Alabama 5A Section 2***** —–**** Arab, AL
  • 2012 Alabama 6A Section 1***** —–**** Auburn, AL
  • 2012 Alabama 6A Section 2***** —–**** Hoover, AL
  • 2012 Alabama 6A Section 3***** —–**** Gardendale, AL
  • 2012 Alabama 6A Section 4***** —–**** Huntsville, AL
  • 2012 Arkansas High School Championship***** —–**** Little Rock, AR
  • 2012 CHSAA 5A Region 1 Qualifier***** —–**** Colorado Springs, CO
  • 2012 Class 3A Region 2 Championships***** —–**** Brandon, FL
  • 2012 NCS/OS/Les Schwab Tires G Wrst Chmp***** —–**** Pittsburg, CA
  • 2A Region 4 Wrestling Tournament***** —–**** Spokane, WA
  • 30th Annual NC Jr. High States***** —–**** Winston Salem, NC
  • Class 4 District 1***** —–**** st. louis, MO
  • Frontier League Dual Tournament***** —–**** Paola, KS
  • MSHSAA Class 1 – District 1***** —–**** St. Louis, MO
  • MSHSAA Class 1 – District 2***** —–**** Knob Noster, MO
  • MSHSAA Class 1 – District 3***** —–**** Lexington , MO
  • MSHSAA Class 1 – District 4***** —–**** Bethany, MO
  • MSHSAA Class 2 – District 1***** —–**** DeSoto, MO
  • MSHSAA Class 2 – District 2***** —–**** Mexico, MO
  • MSHSAA Class 2 – District 3***** —–**** Clinton, MO
  • MSHSAA Class 2 – District 4***** —–**** Excelsior Springs, MO
  • MSHSAA Class 3 – District 1***** —–**** Farmington, MO
  • MSHSAA Class 3 – District 2***** —–**** Hannibal, MO
  • MSHSAA Class 3 – District 3***** —–**** Carthage, MO
  • MSHSAA Class 3 – District 4***** —–**** Kansas City, MO
  • MSHSAA Class 4 – District 1***** —–**** St. Louis, MO
  • MSHSAA Class 4 – District 2***** —–**** St. Louis, MO
  • MSHSAA Class 4 – District 3***** —–**** Jefferson City , MO
  • MSHSAA Class 4 – District 4***** —–**** Peculiar, MO
  • Region 2 3A Wrestling Tournament***** —–**** Keenesburg, CO
  • Region 2 3A Wrestling Tournament DELETE***** —–**** Keenesburg, CO
  • RI Freshman & JV State Championships***** —–**** Coventry, RI
  • Utah Region 1 Championships***** —–**** Syracuse, UT
  • 2012 TRAC JV Wrestling Championship***** —–**** Toledo, OH
  • Menomonie Middle School Invite***** —–**** Menomonie, WI
February 11th, 2012

  • LHSAA State Wrestling Championships***** —–**** Kenner, LA
  • TOA – 2012 Georgia Grind***** —–**** Suwanee, GA
  • 2012 Class A League Championship***** —–**** Bath, ME
  • 2012 IHSAA Semi-State New Castle***** —–**** New Castle, IN
  • 2012 ND Class A East Region***** —–**** Devils Lake, ND
  • 2012 ND Class A West Region***** —–**** Jamestown, ND
  • 2012 ND Class B Region 1***** —–**** LaMoure, ND
  • 2012 ND Class B Region 2***** —–**** Casselton, ND
  • 2012 ND Class B Region 3***** —–**** New Town, ND
  • 2012 ND Class B Region 4***** —–**** Killdeer, ND
  • 2012 San Diego City League Championships***** —–**** San Diego, CA
  • 2012 Suburban League Tournament***** —–**** Richfield, OH
  • 3rd annual Fountain Part II -PPWL***** —–**** Fountain, CO
  • Alabama Section 3 Tournament***** —–**** Gardendale, AL
  • Allen State Warm-up***** —–**** Allen, TX
  • Area 6 6&8 under qualifier***** —–**** Greenville, PA
  • Big Nine Conference (JV) Invite***** —–**** Rochester, MN
  • Blue Devil Brawl***** —–**** Lebanon, TN
  • CKL League Tournament***** —–**** Lindsborg, KS
  • Class 3A Districts at CRK***** —–**** Cedar Rapids, IA
  • Cougars Den Clash***** —–**** Asheboro, NC
  • D1 Reg. 1 – Chippewa Falls***** —–**** Wisconsin
  • D1 Reg. 1 – Greenfield***** —–**** Greenfield, WI
  • D1 Reg. 1 – Hamilton***** —–**** Wisconsin
  • D1 Reg. 1 – Sheboygan North***** —–**** Wisconsin
  • D1 Reg. 1 – Stoughton***** —–**** Wisconsin
  • D1 Reg. 1 – Tomah***** —–**** Wisconsin
  • D1 Reg. 1 – West De Pere***** —–**** Wisconsin
  • D1 Reg. 1 – Whitnall***** —–**** Wisconsin
  • D1 Reg. 2 – Badger***** —–**** Wisconsin
  • D1 Reg. 2 – Brookfield Central***** —–**** Wisconsin
  • D1 Reg. 2 – Deforest***** —–**** Wisconsin
  • D1 Reg. 2 – Marq. University***** —–**** Wisconsin
  • D1 Reg. 2 – Nicolet***** —–**** Glendale, WI
  • D1 Reg. 2 – Oshkosh North***** —–**** Wisconsin
  • D1 Reg. 2 – Stevens Point***** —–**** Wisconsin
  • D1 Reg. 2 – Wausau West***** —–**** Wausau, WI
  • D2 Reg. 1 – Campbellsport***** —–**** Wisconsin
  • D2 Reg. 1 – Rice Lake***** —–**** Rice Lake, WI
  • D2 Reg. 1 – Seymour***** —–**** Wisconsin
  • D2 Reg. 1 – West Salem/Bangor***** —–**** Wisconsin
  • D2 Reg. 2 – Lodi***** —–**** Lodi, WI
  • D2 Reg. 2 – Mosinee***** —–**** Wisconsin
  • D2 Reg. 2 – Saint Croix Falls***** —–**** St. Croix Falls, WI
  • D2 Reg. 2 – Valders***** —–**** Valders, WI
  • D2 Reg. 3 – Berlin***** —–**** Wisconsin
  • D2 Reg. 3 – Big Foot/Williams Bay***** —–**** Wisconsin
  • D2 Reg. 3 – Ellsworth***** —–**** Wisconsin
  • D2 Reg. 3 – River Valley***** —–**** Spring Green, WI
  • D2 Reg. 4 – Clinton***** —–**** Wisconsin
  • D2 Reg. 4 – Neillsville/Greenwood/Loyal***** —–**** Neillsville, WI
  • D2 Reg. 4 – Pewaukee***** —–**** Wisconsin
  • D2 Reg. 4 – Southern Door***** —–**** Brussels, WI
  • D3 Reg. 1 – Cameron***** —–**** Wisconsin
  • D3 Reg. 1 – Hillsboro***** —–**** Wisconsin
  • D3 Reg. 1 – Markesan***** —–**** Wisconsin
  • D3 Reg. 1 – Three Lakes***** —–**** Wisconsin
  • D3 Reg. 2 – Athens***** —–**** Wisconsin
  • D3 Reg. 2 – Phillips***** —–**** Wisconsin
  • D3 Reg. 2 – Reedsville***** —–**** Wisconsin
  • D3 Reg. 2 – Riverdale***** —–**** Wisconsin
  • D3 Reg. 3 – Boyceville***** —–**** Boyceville, WI
  • D3 Reg. 3 – Darlington***** —–**** Wisconsin
  • D3 Reg. 3 – Rio/Fall River***** —–**** Rio, WI
  • D3 Reg. 3 – Weyauwega-Fremont***** —–**** Wisconsin
  • D3 Reg. 4 – Aquinas***** —–**** Wisconsin
  • D3 Reg. 4 – Cambridge***** —–**** Wisconsin
  • D3 Reg. 4 – Kenosha Saint Joseph***** —–**** Wisconsin
  • D3 Reg. 4 – Mishicot***** —–**** Wisconsin
  • EKL Tournament***** —–**** Overland Park, KS
  • FAVC East League***** —–**** Cincinnati, OH
  • FAVC East League Tournament***** —–**** Cincinnati, OH
  • Granite JV 2012***** —–**** Salt Lake City, UT
  • IAHSAA District Tournament***** —–**** Bettendorf, IA
  • Iowa/MN Regional***** —–**** Mason City, IA
  • KVL League Tournament***** —–**** Shawnee, KS
  • Mid-States Tournament***** —–**** Cincinnati, OH
  • Mulvane Open/Girls Festival***** —–**** Mulvane, KS
  • North Hall Jr Trojan War***** —–**** Gainesville, GA
  • NSAA – Class A – District 1***** —–**** Grand Island, NE
  • NSAA – Class A – District 2***** —–**** Omaha, NE
  • NSAA – Class A – District 3***** —–**** Lincoln, NE
  • NSAA – Class A – District 4***** —–**** Kearney, NE
  • NSAA – Class B – District 1***** —–**** Syracuse, NE
  • NSAA – Class B – District 2***** —–**** Blair, NE
  • NSAA – Class B – District 3***** —–**** York, NE
  • NSAA – Class B – District 4***** —–**** Gothenburg, NE
  • NSAA – Class C – District 1***** —–**** Malcolm, NE
  • NSAA – Class C – District 2***** —–**** Norfolk, NE
  • NSAA – Class C – District 3***** —–**** Utica, NE
  • NSAA – Class C – District 4***** —–**** Kearney, NE
  • NSAA – Class D – District 1***** —–**** Polk, NE
  • NSAA – Class D – District 2***** —–**** Oakland, NE
  • NSAA – Class D – District 3***** —–**** Elm Creek, NE
  • NSAA – Class D – District 4***** —–**** Sutherland, NE
  • NWCA Division I Duals – Rutgers Region***** —–**** Piscataway, NJ
  • O`Fallon Panther Pummel***** —–**** O`Fallon, IL
  • PHMS JV Invitational Wrestling Tourn***** —–**** Buhler, KS
  • South Paulding Junior Spartan Challenge***** —–**** Douglasville, GA
  • Sunflower League Tournament 2012***** —–**** Shawnee, KS
  • Thunder Open – AM Session (6U/8U/14U)***** —–**** Lenexa, KS
  • Thunder Open – PM Session (10U/12U)***** —–**** Lenexa, KS
  • Tour of GA – SGAC Devil Dog Challenge***** —–**** Valdosta, GA
  • Wild West Championships***** —–**** Gillette, WY
  • Wild West Championships (Rookie)***** —–**** Gillette, WY
February 12th, 2012

  • 2012 TRAC Varsity Wrestling Championship***** —–**** Toledo, OH
  • ALL ILLINOIS BANTAM CHAMPIONSHIP***** —–**** Chicago Hts, IL
  • Ashwaubenon Youth Wrestling Tournament***** —–**** Green Bay, WI
  • Beaver Classic- Reedsburg***** —–**** Reedsburg, WI
  • Bergan Booster Club Wrestling Tournament***** —–**** Fremont, NE
  • Columbia City Folkstyle Open***** —–**** Columbia City, IN
  • COVENTRY ` RENEGADE` TOURNAMENT***** —–**** COVENTRY, RI
  • Decorah DVABC Youth Wrestling Tournament***** —–**** Decorah, IA
  • Donna Woofter Memorial Novice***** —–**** Lenexa, KS
  • Freedom Youth Classic***** —–**** Freedom, WI
  • GACS Spartan Beginners Tournament***** —–**** Norcross, GA
  • IHSWCA Middle School State Championship***** —–**** New Castle, IN
  • Kansas Novice Championships 2012***** —–**** Derby, KS
  • MSWA `Future Champions` -MontgomeryCnty***** —–**** Bethesda, MD
  • Mt Horeb Barneveld Youth***** —–**** Mount Horeb, WI
  • Mukwonago Grizzly Open***** —–**** Mukwonago , WI
  • NJCAA Central District***** —–**** River Grove, IL
  • NUWAY National Duals (10&U)***** —–**** Battle Creek, MI
  • NUWAY National Duals (12&U)***** —–**** Battle Creek, MI
  • NUWAY National Duals (14&U)***** —–**** Battle Creek, MI
  • NUWAY National Duals (8&U)***** —–**** Battle Creek, MI
  • NWCA Division I Duals – OK State Region***** —–**** Stillwater, OK
  • Riverdale Youth Tournament***** —–**** Muscoda, WI
  • SCWAY ZONE WARFARE***** —–**** Oakdale, CA
  • SDIKWA Open***** —–**** San Diego, CA
  • SDKIWA Open***** —–**** Santee, CA
  • Sheridan Shootout Folkstyle Tournament***** —–**** Sheridan, WY
  • South Paulding Junior Spartan Beginners***** —–**** Douglasville, GA
  • St. Valentine`s Day Massacre***** —–**** Vacaville, CA
  • Syracuse Mat Club Annual Tournament***** —–**** Syracuse, NE
  • West Central Youth Challenge***** —–**** Menomonie, WI
  • WWKWL Novice League Championships***** —–**** Lake Stevens, WA
* For Brackets, Information & Results – Go to www.trackwrestling.com and find your event.